ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
  • Novinky
  • Jak ozdobit vánoční strom pro města a obce

Jak ozdobit vánoční strom pro města a obce

Ceske Budejovice - vanocni trhyZdobení vánočního stromu na veřejném prostranství vyžaduje jiný přístup než zdobení vánočního stromu doma. Dva hlavní rozdíly jsou jasné, domácí stromeček je menší a umístěný v interiéru, ale ve městech a obcích bývají stromy  vysoké okolo 10m a jsou celou sezónu venku. Některé stromy jsou dokonce rostoucí a část výzdoby na nich může být instalována celý rok. Stromy domácí i strojené je nutné na konci vánočního období odstrojit. 

  
Se zdobením vánočního stromečku doma máme zkušenosti všichni, způsobů, přístupů i materiálů je nespočet. Domácí vánoční strom může být každý rok v jiném duchu, v jiných barvách. Pokud bychom chtěli takovou pestrost a variabilitu u stromu veřejného, bylo by nutno připravit si poměrně velkou investici. Základní ozdobení 10m stromu řetězem a hvězdou na špičku stromu se pohybuje okolo 30 000,- bez DPH, slavnostnější provedení s denními motivy, rampouchy a například 3D hvězdou může vyjít na částku okolo 120 000,- bez DPH. Velmi bohatě zdobený strom s efektovými prvky může vyjít i na 180 000,- bez DPH. Proto je dobré zdobit stromy veřejných prostranstvích nadčasově.

Při zvažování, jak ozdobit strom ve městě nebo obci jsou důležité tři parametry. Jak je strom vysoký, jaký je k dispozici rozpočet a preference a vkus těch, kteří o výzdobě rozhodují. Výška stromu a rozpočet jsou většinou pevně dané, ale vkus se různí a mění. Nejlepší inspirací jsou již realizované návrhy. Při plánování nové výzdoby doporučujeme vybrat si styl a prvky, které se líbí a domluvit si telefonickou konzultaci. Během té si můžete ujasnit, které prvky opravdu na stromě chcete mít a upřesní se technické detaily, jako je systém napojení a rozboček. Výsledkem je nabídka/kalkulace pro domluvené řešení. Pro konzultaci je výhoda mít fotografii stromu, který se bude zdobit.

Pro stromy okolo 10 m jsou v nabídce připravené i komplety, kde si vyberete sestavu, která se vám líbí a rovnu objednáte, včetně příslušenství k napájení.

 

Základní prvky, které by neměly chybět na žádném stromě jsou svítící řetězy a hvězda na špičku stromu . Obecně se dá vycházet z toho, že na 10 m vysoký strom je potřeba cca 200 m řetězu. Řetězy lze na strom použít ve více barvách, s různými efekty, například jemného problikávání, které vytváří dojem třpycení. Velmi populární jsou rampouchy s efektem padajícího sněhu, různé svítivé dekorace - například různé hvězdičky, vločky, zvonečky a jiné. Při kombinaci více prvků je stěžejní, aby byli mezi sebou napojovatelné. Takovým způsobem bude pro veškeré prvky stačit jeden napájecí přívod, ale není to podmínkou.  U profesionálního řešení pro velké stromy je toto řešeno tzv. t-kusy, které umožňují vytvořit různé rozbočky a napojit k světelnému řetězu další svítící prvky. Tento systém má standardně napájení 230 V. 

  

I když je velkou část dne v adventním období tma, je třeba myslet i na to, že strom bude vánoční atmosféru dotvářet i během dne. Mezi ozdoby je vhodné zařadit i nesvítivý, tzv. denní dekorace. Možností je hodně, od různě velkých barevných koulí přes šišky, hvězdičky, zvonky, dárky a mašle.

V poslední době se stále častěji zdobí i listnaté stromy, které ale kvůli svojí konstituci potřebují jiný přístup než jeličnany. Místo řetězů, které mohou být složitější na instalaci a mohou se potrhat nebo poškodit větve, doporučujeme spíše samostatné dekorace jako rampouchy, svítící vločky a hvězdičky, LED žárovky či samostatné efektové prvky jako girlandy boa nebo prostorové svítící koule.

Nejlepší doba pro výběr vánočních dekorací je jaro. Ano, v době, kdy přemýšlíme nad dovolenými je správný čas i na úvahy o výzdobě stromu (i ulic). S ohledem na délku schvalovacích procesů v zastupitelstvech doporučujeme mít do konce června výzdobu definovanou. Samozřejmě pokud se nepovede, nic není ztraceno. Hlavní prvky výzdoby máme skladem stále, ale specifické a zajímavé prvky, které se dělají na objednávku, je třeba zadat do výroby včas. Na konci října je možné, že některé typy dekorací budou vyprodané.

 

Začátkem ledna, kdy probíhá odstranění dekorací (mimo řetězy, které díky svému technickému provedení s pryžovou slunci odolnou izolací vydrží na stromě několik let) je dobré ještě před jejich uložením udělat revizi. Funguje vše jak má, nechybí nějaké kusy? Již v lednu je možné objednat chybějící prvky (s dodávkou podle dostupnosti ještě v lednu nebo na začátku nové sezóny), případně nechat opravit či repasovat motivy, které nesvítí dobře (to platí tedy zejména pro motivy na sloupy). Nejčastější příčinou poškození výzdoby bývá vandalismus, případně drobné krádeže nízko umístěných ozdob. Oba tyto nešvary naštěstí ustupují, zejména u profesionálních řetězů.

 

 

Jak často měnit výzdobu vánočního stromu ve městě nelze jednoznačně říct. Existují místa, kde mají stejnou sestavu řadu let, jinde každý rok doplňují nějaké prvky. U zdobení stromu se dá začít základem jako je řetěz a hvězda a postupně každý rok doplňovat další prvky. Během naší konzultace je možné připravit výhledový plán i na několik let dopředu. Základem by měl být vždy řetěz, na který poskytujeme záruku 3 roky. Podle našich zkušeností je průměrná životnost námi nabízených řetězů okolo 7 let, některé svítí i let 10. S dobře vybraným řetězem, který navíc vydrží oněch cca 7 let venku na vzrostlém stromě celý rok, nelze šlápnout vedle. Novinkou pro rok 2021 jsou RGB řetězy, jejichž barevnost lze měnit pomocí dálkového ovladače. Pořízením jednoho řetězu tak získáte několik barevných kombinací, ať už na sezónu, nebo několik let dopředu.

 

Proč zvolit profesionální řešení místo cenově dostupné výzdoby z obchodu? Argumenty jsou záruka, životnost, flexibilita a variabilita. Pro porovnání, běžně nabízené řetězy zejména pro domácí použití mívají záruku i životnost 2 roky, mají PVC izolaci, která není odolná vůči slunečnímu záření a pro uchování životnosti je nutno je po sezóně zaklidit. Profesionální řetězy s pryžovou izolací mohou zůstat na stromě řadu let, bez nutnosti odstrojování. Běžné řetězy jsou dodávaný ve standardizované délce a nelze je mezi sebou napojovat, ani mezi ně přidávat další svítící prvky. Jsou také křehčí s menšími diodami, takže ke zdobení velkých stromů nejsou vhodné.

 

 

 

Registrace / přihlášení

Poptávkový formulář

Soubory k nahrání: (max. velikost: 256,00 MB)

Vaše osobní údaje vložené do formuláře budou použity za účelem zaslání odpovědi. Více: Obchodní podmínky
Odeslání zprávy. Všechna pole označená (*) jsou povinná.